Odvirování PC, zrychlení počítače, vzdálená pomoc prostřednictvím služby neslape.cz

Hardwarový firewall

Moderátor: Moderátoři

Pravidla fóra
Jednotlivé thready budou po vyřešení uzamčeny. Stejně tak ty, které budou nečinné déle než 14 dní. Vizte Pravidlo o zamykání témat. Děkujeme za pochopení.
Zpráva
Autor
bigless
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2005 13:28
Kontaktovat uživatele:

Hardwarový firewall

#1 Příspěvek od bigless »

Zdravím,

chtěl bych se optat jestli má smysl instalovat sw firewall pokud je v síti router. Dnes již prakticky i ten nejlevnější obsahuje jednoduchý HW firewall, který se dá libovolně nakonfigurovat (packet filter/port check etc.). Byl jsem na také na x stránkách které testují propustnost havěti a vždy to hlásilo vše v pořádku.

P.S. X měsíců jsem používal sw firewally, ale ať byl jakýkoli po nějaké době došlo k problému (internet/firewall/OS se totálně rozsypal atd.). Někdy to bylo konfiktem s jiným SW jindy zase když jsem něco(co nemělo s firewallem nic společného) přenastavil na administrátorské urovni. Veskrze můžu říci, že mají Sw firewally tuhý kořínek a dokáží mnohdy napáchat více škody než ta potenciální havěť(nemožnost se ho zbavit). Proto jsem na ně zanevřel. Pokud někdo bude tvrdit, že to bylo špatnou konfigurací nebo nesprávným zacházením a zásahy do systému, můžu jen říci, že od dobrého SW očekávám i jistou míru blbuvzdornost. To by totiž u vývojářů měla být po funkčnosti priorita číslo 2 :) Nejsem žádný profesionál na síťovou problematiku, ale také nejsem úplný začátečník. Zatím to byly Kerio, ZoneAlarm a Outpost. Vše šlo nakonec nohama napřed z PC. Kdyby člověk za tu dobu funkčnosti alespon zaznamenal nějaké útoky v logu, ale ticho po pěšině. To potom uniká i smysl trpět takový sw v počítači. :roll:

Čarls
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1094
Registrován: 05 srp 2006 16:23
Bydliště: U Safari

Re: Hardwarový firewall

#2 Příspěvek od Čarls »

Co máte za operační system ?
Firewall má své opodstatnění idealní je kombinace kompletního balíku NIS KIS ty jsou ale placené
Dcerka na XP provozuje hoodně dlouho Avast a Comodo Firewall 2.4.18.184
ke stažení je zde http://www.filehippo.com/download_comodo/2252/
Pokud máte sdílenou a jste skrytý za poskytovatelem je to svým zpusobem bezpečné ale zaleží na poskytovateli jak má nastavený Firewall navíc potřebujete se v tomto případě chránit před útoky ze zdílené sítě pokud se najde zavirovaný Pc je jen otázkou chvilky kdy se dostane přes váš Windows firewall a pokud jej nezachytí antivir je o "zabavu" postaráno.
Pokud máte veřejnou IP je firewall doslova nutností
Nikdo není dobrý náhodně,ctnosti je třeba se učit.
SENECA

bigless
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2005 13:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Hardwarový firewall

#3 Příspěvek od bigless »

Mám veřejnou. Já bych jen chtěl vědět proč je to nutností. Už dva roky jedu bez FW a musím zaklepat, už dva roky jsem nemusel reinstallovat WinXP. Provider je UPC.

Mě se osvědčuje kombinace Avira+CCleaner+Combifix pokud je nějaký problém.

Čarls
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1094
Registrován: 05 srp 2006 16:23
Bydliště: U Safari

Re: Hardwarový firewall

#4 Příspěvek od Čarls »

bigless píše:Mám veřejnou. Já bych jen chtěl vědět proč je to nutností. Už dva roky jedu bez FW a musím zaklepat, už dva roky jsem nemusel reinstallovat WinXP. Provider je UPC.

Mě se osvědčuje kombinace Avira+CCleaner+Combifix pokud je nějaký problém.
Combofix není pro běžné používání jeho použití by jste měl vždy až po konzultaci logu z RSIT a radcem zde na foru
Pokud si shodíte vokna a to se muže při neznalosti Combofixu lehce stát
Už jen to že jste musel použít Combofix znamená že nějaké problémy nastaly.
U mne s KIS a i u dcery Avast a Comodo sem Combofix nemusel nikdy za cca 2 a 4 roky použít
Nikdo není dobrý náhodně,ctnosti je třeba se učit.
SENECA

bigless
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2005 13:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Hardwarový firewall

#5 Příspěvek od bigless »

Problémy nastaly na počítačích v síti. Nikoli na tomto. Otevírání nedůvěryhodných mailů a surfování po nedůvěryhodných webech má svá rizika a ne každý je schopný je rozeznat. Z mých zkušeností, 95% havěti pochází z těchto zdrojů. Jistě jste už v rodině podobný svinčík uklízel :)
S Combofixem mám velmi dobré zkušenosti a rozhodně jsem tam nikde nečetl "Nástroj na shození oken" :) Pokud by byl počítač těžce napaden a Combo by sestřelil nějakej systémovej soubor, potom si to dokážů představit. Tam už je ale stejně většinou jediným rozumným řešením nová instalace.

Ale zpět k firewallu. Tak tedy jinak. Jaký je rozdíl mezi SW a HW firewallem z hlediska spolehlivosti? Popř kde jsou meze HW firewallu.

P.S. Comodo jsem ještě nezkoušel takže děkuju za tip :)

Čarls
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1094
Registrován: 05 srp 2006 16:23
Bydliště: U Safari

Re: Hardwarový firewall

#6 Příspěvek od Čarls »

Hw firevall vas neupozorní pokud se něco hrabe na net Zde pouze natvrdo nastavujete pravidla pro aplikace
Hw firewall je velice dobrým doplňkem k Sw firewallu
Sw Firevall monitoruje aplikace a pokud nemá pro danou aplikaci pravidlo zeptá se zda povolit
Dále pokud je spravně nastaven a dáte ho pod administrátorský režim a heslo nemuže se stát že by se vir dostal na net a stahl další sajrajt i u neznalého uživatele viz třeba moje žena. Pokud jdu ze sveho pc automaticky přehazuji Kis na adnministrátorský režim aby mi zde ženuška něco nevyvedla) :D Dcera je už vycvičená a znalá
Prostě na net se vždy připojí jen to pro co je vytvořeno pravidlo a nebo pokud je firewall v učícím se režimu se zeptá.
Je to ale podmíněno znalostí procesů a aplikací nainstalovaných v PC .
Pravě pokud je něco v i-mejlu není to až tak hrozné neb se nemůže vir připojit na net (Firevall to oznámí v adminstratorském režimu nezahlásí ale nepustí ) a pokud je známy antivir ho za včas zlikviduje.
Nejdůležitější systémové procesy jsou popsány třeba u nastavení Keria přímo zde http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php?f=41&t=43143
Nikdo není dobrý náhodně,ctnosti je třeba se učit.
SENECA

bigless
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: 15 dub 2005 13:28
Kontaktovat uživatele:

Re: Hardwarový firewall

#7 Příspěvek od bigless »

Díky za info :) Asi mě hold musí něco spláchnout než se donutím stavět zábrany :) Zatím se tak nestalo tak uvídíme..

Čarls
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 1094
Registrován: 05 srp 2006 16:23
Bydliště: U Safari

Re: Hardwarový firewall

#8 Příspěvek od Čarls »

Nemáte zač :)
Nikdo není dobrý náhodně,ctnosti je třeba se učit.
SENECA

PM12
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: 20 led 2010 11:45

Re: Hardwarový firewall

#9 Příspěvek od PM12 »

Ahoj. Zrovna řeším podobný problém. Mám visty 64bitové, na nich nainstalovaný pouze defaultní firewall, anvitirus eset nod32. Jako modem mám adsl modem od telecomu, se zašrtnutýma všema volbama v sekci security :), tzn. včetně sekce firewall a podsekce dos defense setup. Každopádně zatím jsem nezaregistroval žádný problém, nicméně teď mi končí dvouletá licence esetu a rozhodl jsem se podle recenzí přejít na kaspersky. Nemůžu se rozhodnout jestli koupit antivirus nebo internet security. Mail používám jenom přihlášením na stránky centrum.cz, tzn. jediné čím se to pro mě liší je ten antivirus.

A teď můj dotaz - vyplatí se sw firewall? Nebo stačí jenom antivirus a ten hw firewall plus win firewall? A pokud sw firewall vyplatí se koupit si toho kasperskyho, nebo si mám pořídit něco jako comodo - tedy pokud opravdu předčí nebo se vyrovná placeným fw, tj. kasperskymu.
Počítač používám sám, do sítě se ještě připojuju notebookem přes wifi na modemu, ale tam je myslím to připojení bezpečné, resp. líp zabezpečené než na mém počítači :)
Co se týče nedůvěryhodných mailů ty neotvírám a mažu, přílohy neotvírám :)), po nedůvěryhodných stránkách samozřejmě lezu (koneckonců co je důvěryhodná stránka kromě viry.cz že :)) ), nicméně zatím mě vždy upozornil eset že stránka obsahuje vir a nepovolil mi jí otevřít, takže jediný problém vidím v tom, že si nějaká aplikace kterou nainstaluju na počítači otevře díru a to si sice otravně ručně, ale ohlídám ve win fw...

Sorry za takovou smršť otázek, ale ve fw a antivirech jsem fakt laik. Na oplátku vám můžu poradit tak maximálně třeba s oraclem... :D

Díky

Pavel

branda
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 176
Registrován: 22 říj 2007 18:41

Re: Hardwarový firewall

#10 Příspěvek od branda »

Dobrý večer, vítejte na fóru.
Propříště si založte svůj topic s dotazem, aby si vás někdo všimnul, takhle to vypadá, že reagujete na tento :)
K vašemu dotazu: podle mého názoru, pokud chcete placený antivir, tak by jsem pořídil rovnou celý balík IS(cena není zas o tolik vyšší), který navíc kromě FW má i antispy a řadu dalších funkcí.
FW ve win Vista je o něco lepší než v XP, ale pokud uvažujete o Kaspersky(jak jste zmínil), není co řešit.
Další doporučovaný je skvělý NIS http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=68547 :wink:

PM12
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: 20 led 2010 11:45

Re: Hardwarový firewall

#11 Příspěvek od PM12 »

Díky za radu, vložil jsem to sem, protože jsem to považoval za podobnou věc a říkal jsem si že nebudu spamovat a zakládat kvůli tomu nový příspěvek. Ale pravda nenapadlo mě že by si toho nikdo nemusel všimnout :). Každopádně spíš jsem tu otázku směřoval k tomu jestli je opravdu tak výrazný rozdíl mezi vista fw a placeným fw, zkrátka jestli se to vyplatí. Je jasné že antivirus budu mít placený, protože je to nejlepší volba, ale u toho fw mám trochu pochybnosti.

branda
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 176
Registrován: 22 říj 2007 18:41

Re: Hardwarový firewall

#12 Příspěvek od branda »

Záleží na vás, zda je pro vás dostačující základní ochrana Pc, nebo vyžadujete špičkovovou ochranu. To souvisí s tím k čemu Pc slouží, jak vysoké případné škody způsobené nákazou a následně třeba ztráta dat uložených v Pc by pro vás byly vážné.

PM12
Návštěvník
Návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: 20 led 2010 11:45

Re: Hardwarový firewall

#13 Příspěvek od PM12 »

Díky, nenapadlo mě podívat se na to čistě takto. Nemám tam sice zas tak důležitá data, ale dost by mě naštvalo kdybych o ně přišel, proto se myslím nakonec rozhodnu pro ten placený antivir plus fw.

branda
Přítel fóra
Přítel fóra
Příspěvky: 176
Registrován: 22 říj 2007 18:41

Re: Hardwarový firewall

#14 Příspěvek od branda »

Není zač :)

Vao02
Vzorný návštěvník
Vzorný návštěvník
Příspěvky: 149
Registrován: 21 srp 2007 20:30

Re: Hardwarový firewall

#15 Příspěvek od Vao02 »

PM12 píše:..... proto se myslím nakonec rozhodnu pro ten placený antivir plus fw.
tohle by vam mohlo pomoci pri rozhodovani :wink:
james008 píše:Taktez jako carls bych sel do NIS2010 nebo alternativu KIS...
U NAV je to neuplne... sila Nortona je prave v kombinaci Firewallu
a antiviru protoze Firewall v nekterych pripadech tohoto baliku
doplnuje jiste mezery antiviru... jako global NIS je to pak temer dokonale.
Kapersky je taky velky bojovnik a zde plati podobne... S Firewallem
je to bezpecnejsi i na lokalni pouzivani protoze ten hlida aplikace ktere se snazi pripojovat ven
a tak casto odhali i to co antivir nechyti ale leze to tam kam nema.... tj i zde radeji KIS nez KAV:-)
Eset ma posledni dobu vykyvy v detekci...posledni rok..dva...konkretne........ zde je
vyhoda nizke ceny... popr. jista jednoduchost instalace a zavedeni licence atd......
Ja osobne bych spise vzal ty dva predesle nez Eset v soucasne kondici
zroj: http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php? ... 88#p800188
ObrázekObrázekObrázek

Zamčeno