Bitcoin je internetová open-source peněžní měna, kterou lze platit prostřednictvím zcela decentralizované P2P sítě. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci…
V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Bitcoin je deflační měna. Celkové množství peněz je konečné a předem známo, a jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.
Tak to byl pozitivní úvod převzatý z wikipedie, která Bitcoin popisuje. Bitcoin se nelíbí politikům a různým regulačním institucím právě proto, že není pod centrální kontrolou a naopak se líbí útočníkům, kteří se snaží zbohatnout.
Stěžejní jsou uživatelé v roli tzv. „miner“ („těžič“), kteří potvrzují transakce a zabezpečují důvěryhodnost sítě výpočetní silou. Prakticky to znamená, že uživatel nainstaluje na svůj počítač speciální aplikaci, kterou nechá běžet a ta využije maximálně výkon počítače k složitým matematickým výpočtům, což vede k získávání odměn.
No a blog avastu pak upozorňuje na skutečnost, že tato aplikace se do počítače může dostat i BEZ VĚDOMÍ uživatele a těžit pak do peněženky někoho cizího. Výsledkem je, že z vašeho počítače se tak stanou elektrická kamna jedoucí na plné pecky, což bych možná pochopil, pokud by byla venku zima.
V tomhle konkrétním případě jde o využití soc. inženýrství, tudíž havěť se vydává za češtinu do různých her. Podvodné soubory byly nalezeny ke stažení na populárním serveru uloz.to. Pokud takový soubor stáhnete a spustíte, ve skutečnosti si zanesete do počítače program na těžbu Bitcoinů a po češtině není ani památky, ač se vás o tom snaží přesvědčit na každém rohu…
Obrázky jsou taktéž z blog.avast.com.
Zajímavý článek!
Tento miner co se instaluje do win a inf. Jsem mel pekne otravna vec eset to ignoroval a malware bytes detekovalo pouze jeden zakladni soubor tezby
Teď s ním „zápasím“ já . Jak jsi se ho prosimtě zbavil ?
Dík .
Zdravim 🙂
Navstivte nase forum http://forum.viry.cz/ kde Vam zkuseni clenove tymu s timto kramem poradi 🙂
S pozdravem vyosek – moderator a lektor fora
Zdravím,
k bitCoinu jako takovému. Mám s ním několik ideových problémů, kdo je znalejší, prosím, o jejich vyvrácení:
1) bitCoin byl uveřejněn/zprovozněn v roce 2009, celý princip uveřejnil někdo pod pseudonymem (Satoshi Nakamoto), osobně si myslím, že by byl hloupý, kdyby nevyužil své „výhody zakladatele“ a… tento systém „objevil“ již několik let předtím než jej uveřejnil… řekněme v roce 2007, za tu dobu (první bitCoiny se těžily relativně rychle/snadno) si natěžil a uložil ty „první“ bitCoiny pro sebe (je to anonymní, nikdy neví, kolik kdo drží)… a AŽ PAK (2009), kdy byl slušně za vodou, to uveřejnil. (Po uveřejnění a všeobecném rozšíření pak byly/jsou bitCoiny volně konvertibilní za € či $.) Osobně se domnívám, že by byl hloupý, kdyby toto neudělal (nenapakoval se na tom). Jejich množství k vytěžení (nedá se to ověřit) je už tedy o něco (o ty nejsnadněji vytěžitelné bitCoiny) snížené.
Dodnes nikdo neví o koho se jedná, existují jen spekulace. Osobně si myslim, že tento člověk je již dnes velice bohatý muž. A zveřejněný „začátek grafu těžení“ tedy není reálný: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Total_bitcoins_over_time.png
Pletu se?
2) Ten graf (přepoklad těžení): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Total_bitcoins_over_time.png osobně nechápu, jak někdo může vydat takovouhle predikci pro další DESÍTKY LET. Co když do dvaceti let nastoupí zcela ZÁSADNÍ technologické inovace (neuronové počítače atp.), toto přeci nelze předvídat (však se podívejme, kdo si před 25 lety myslel, že výkon bude takový, jaký dnes je).
Tedy, co když (a pravděpodobně se tak stane) bude výkon naprosto jinde, než s čím počítal tvůrce, (jedna nová výpočetní jednotka, bude mít větší výpočetní výkon než dnešní celá bitCoin p2p síť), půjdou tak jednoduše crackovat tyto hashe, což se DNES zdá nemyslitelné, protože jsou na dnešní poměry silné.
3) bitCoin bude imho ještě po pár let pouze spekulativní měna, má brutalní volatilitu, není jasné jak se k tomu postaví vlády (regulace? ilegalita?), jaká bude v budoucnu důvěra… (Mezinárodní měnový fond… budou to potírat, či co?), tak jako ostatní měny, je i bitCoin kryt jen důvěrou lidí, resp. ochotou ne/akceptovat tuto měnu (žádným zlatem), a jeho vnitřní hodnotu deklaruje pouze množství bitCoinů v oběhu (je omezené, směřuje to tedy k deflaci, nikoliv inflaci).
Vím, že tento příspěvek na tomto bezpečnostní webu měl jiné směřování… ale pakliže mi někdo umí ze zdejších bezpečnostních odborníku na na výše uvedené dotazy odpovědět, budu rád. Hezký den.
Jen stručně (pokud si to tu po víc než měsíci ještě přečtete).
1) V prvním bloku (blok 0), ze kterého se všechny ostatní výpočtem odvozují, byl napevno zanesený určitý řetězec. Ten řetězec je titulkem novin z 3.ledna 2009 (doslova: „The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks“). To je důkaz, že blok nevznikl před tímto datem a nemohlo být na něm předem nic předpočítáno.
2) Obtížnost těžení se zpětnovazebně upravuje. Pokud v uplynulých 14 dnech (přesněji v 2016 blocích) byla rychlost těžby vyšší než se čekalo, stane se obtížnější. Pokud byla rychlost nižší, obtížnost se sníží. Jakmile by někdo zapojil superübervýkonnou výpočetní jednotku, tak se nejbližších 2016 bloků vytěží rychleji než za plánovaných 14 dnů a dalších 2016 bloků bude (přesně) tak obtížných, aby to nadále s tou superübervýkonnou přesně vycházelo.
3) Toto je složitější téma k rozsáhlé diskusi :-]. Je spousta nejistot, ale také spousta „jinde nevídaných jistot“ daných matematickými zákonitostmi, nezávislými na důvěře v konkrétní lidi nebo konkrétní autority.
dobry den chci upozornit na malware ktery se skryva v MINECRAFTu od TEAM EXTREME pocitac se tak zpomali ze po nekolika dnech ci mesicich prestane fungovat jediny spusob je preinstalovat Windows!!!