Pokud používáte chytrý telefon s Androidem, možná by vás mohla zaujmout jednoduchá aplikace, která vám prozradí, které nainstalované aplikace vás teoreticky i prakticky mohou připravit o peníze, případně „vyžrat“ baterii telefonu.permissionsAčkoliv podobných programů existuje celá řada (stačí správně hledat na Google Play), nyní takovou vydala i společnost F-Secure pod názvem F-Secure App Permissions. Pokud ji nainstalujete a spustíte, uvidíte všechny nainstalované programy a setříděné od těch, které vyžadují nejvíce oprávnění pro svůj chod. Na mém telefonu například kraluje Skype s 33 oprávněními, na druhém konci pak mám právě aplikaci F-Secure App Permissions, která se nedožaduje ničeho extra. Ťuknutím na libovolný program získáte podrobnější informace o jednotlivých oprávněních. Zajímavější je ale možnost filtrace přes horní menu (ťuknutím na App Permissions). Volba „Can cost me money“ vypíše pouze programy, které vás mohou stát nějaké ty peníze. Typicky to souvisí s tím, že daná aplikace má právo vytáčet placená čísla, či odesílat SMS zprávy. Programy k tomu mohou mít legitimní důvod (například možnost vytočit číslo na technickou podporu, pokud o to uživatel stojí), ale taky zcela ilegální v případě, že se jedná o havěť. Pak je typické právo na odesílání SMS a to ideálně tzv. premium SMS, kde může uživatele jedna zpráva vyjít třeba i na 100 Kč. Další filtr – „Can impact battery“ se týká dopadu na baterii. Zde obvykle budou figurovat programy, které využívají WiFi, aktivují GPS, využívají Bluetooth, využívají vybraci telefonu, atd. Další filtry: „Can see personal info“ (aplikace, která mají přístup k osobním informacím uživatele), „Can see location info“ (aplikace, které mají přístup k aktuální pozici telefonu, tedy i uživatele).

SC20121031-223244

Závodní hra Need for Speed, která odesílá placené SMS zprávy?! Prdlajks! Je to havěť!

Při troše smůle narazíte i na něco takového, co bylo popisováno ve starší novince. Tedy třeba na „hru“ zvučného jména, za kterou se v reálu skrývá havěť, která pouze tahá z uživatele peníze (byla by k vidění v „Can cost me money„) …


15 komentářů » for Kdo vás může připravit o peníze a nebo vyžrat baterku?
  1. Zidane napsal:

    Ještě že můj telefon je úplně blbej (donedávna Nokia 6085, teď Nokia C2 nebo jak se to jmenuje) a dokud budou k sehnání „hloupé“ telefony, bohatě mi budou stačit. Takže mně můžou viry cílené na telefony skočit na cara a pro aplikace to platí taky 🙂

  2. Petr napsal:

    Jsem natolik chytrý,že nepotřebuji ještě chytrý telefon.Bohatě postačuje Nokia 6300,ale až umře tak nevím z čeho si vyberu, co vím jistě – Androida nechci.

    • Ondra napsal:

      Taky jsem se tomu dlouho branil, pravda je takova, ze jednou zkusis a uz nikdy nebudes chtit jiny. Po cca mesici pouzivani si clovek zvykne a mit po ruce veskerou online komunikaci od mailu, pres facebook, gtalk a skype neni k zahozeni. Navic si myslim, ze android nema chybu, je to jen o lidech co si do telefonu nainstaluji, myslim si, ze uzivatel s rozumem v telefonu antivir nepotřebuje.

    • Petr Č. napsal:

      Dají se koupit velmi jednoduché mobily pro důchodce. A ty jsou pokud vím proti virům naprosto imunní. Pokud vím, tak zvládnou pouze volání a SMS.

  3. Joshuax napsal:

    Vas pristup panove je na urovni tech, kteri by jeste v dnesni dobe chteli hledat telefonni budky… Evoluci nelze zastavit… Jsou samozrejme taci, kteri pouzivaji telefon opravdu jenom na volani a sms, pro ty zde bude vzdy jenom nejaky hloupy telefon se symbianem ci jinym adekvatnim systemem, nebo chytrejsi, ale blbuvzdorny predrazeny iPhone. My ostatni se spokojime prave s tim Androidem, ktery aspon nesvazuje ruce. Je to dan za volnost, ale plati u nej stejna pravidla, jako u normalnich pocitacu. kdyz clovek neni uplne blbej, nema se ceho bat, ale plati zde stejne pravidlo jako u PC. Pokud tomu nerozumis a jsi jenom klikac, pak se nesmis divit, ze mas v telefonu bordel… Ten tam bohuzel zatahuji uz sami operatori a vyrobci. Obvykle je tudiz zadouci si telefon prvni spravne upravit, zejmena rootem, protoze bez toho se k dalsim pokrocilym funcim a moznostem telefonu nelze dostat a tady se deli uzivatele na tu dalsi skupinu a to jsou ti, kteri zase nechteji prijit o zaruku a maji z toho strach. Kazdy kdo se ale dostane za tuto hranici a trochu se tomu venuje, muze tezit z toho sveho kusu HW to nejvic, co se z nej vytezit da. Odinstaluje ci zmrazi si ten nepotrebny a jim nepouzivany balast (ne kazdeho zajima treba financni situace na burze a na pocasi se taky koukne radeji v televizi nebo na netu a nepotrebuje vedet jak je prave v tom miste, kde zrovna je, protoze na to obvykle staci podivat se nad sebe).

    Takze tento clanek je sice prinosny, ale alpikace samotna, bez dalsich znalosti a rootnuti telefonu nema prilisny vyznam, nebot mi sice prozradi co je nejvetsi zrout, ale bez moznosti ho deaktivovat ci vymazat je to pouze informace, ktera me muze tak leda pekna stvat, ale nemam s ni co udelat… U predinstalovanych aplikaci lze totiz beznou cestou odinstalovat pouze aktualizace, nikoliv samotny puvodni program, coz je trosku jako by jste si koupili dodavku, protoze potrebujete vice mista na prevoz veci a do jedne tretiny vozu vam nekdo nalozil pul tuny cihel s tim, ze se nedaji vyndat. Asi vam nemusim vysvetlovat, ze by bylo lepsi tam ty cihly nemit a tahle aplikace udela jenom to, ze vam rekne, ze mate v dodavne navic pul tuny cihel, coz je sice informace uzasna, ale vlastne uplne k prdu…

    • clone9cz napsal:

      Proč tak dlouhý elaborát ? Stačilo dvěma slovy napsat, že je ta aplikace na …. zbytečná.
      Dle mého informace stály a stojí peníze. F-Secure App Permissions je zdarma a informace poskytuje.
      Já mám
      Can see personal info 0
      Can cost me money 0
      a jsem naprosto spokojený. Žádnou další znalost nebo roota nepotřebuju.
      Že mám nějaká data navíc k neběžícím aplikacím od výrobce mě netíží, data nemají váhu jako půl tuny cihel.

  4. Argonaut napsal:

    Inteligetní a bezpečný nokia E50-52 atd to byly použitelné telefony. Ale svět potřebuje, aby se nám mohli hrabat v soukromí a navíc abychom si to zaplatili. A tak to má být. Kdo je naivní koupí si takzvaně chytrý mobil.

  5. Zidane napsal:

    Petře Č., ale co poradíš mně, kdo nechci vyloženě mobil pro důchodce?

    Já vím, že můj mobil má umět tohle, abych ho chtěl:
    Volat, SMS, mp3, moci si nastavit vlastní vyzvánění – a pokud možno i ke kontaktu, abych podle tónu poznal, kdo volá – a tón SMS. Nemám rád prefabrikované tóny, kdy mi začne zvonit mobil a pět lidí v autobuse se začne šacovat.
    A Bluetooth k tomu, abych si ten tón, který si přeju, měl do telefonu taky jak dostat (o kabelovém přenosu nemluvím).
    Tohle pokud vím „důchodcovské“ mobily neumějí – anebo je podceňuju.

    • Zidane napsal:

      Například už jsem si zvykl, že mám jako tón SMS hudrání krocana. Kámoš se tuhle divil, co to je, ale pobavilo ho to. No i kdyby se nasral, co jako? Mám mít nějaké prefabrikované tydydy tydy? No to akorát 🙂

  6. radek napsal:

    Aplikace je naprosto k nicemu, protoze nic neresi. Pouze ukaze jine aplikace, ale neumi jim prava sebrat nebo nastavit, jako to umi napriklad aplikace LBE. Tohle je uplne na nic. Je to jako by to byl AV, ktery by oznacil vir, ale nic s nim neumel udelat.

  7. Nero napsal:

    Informace je v tomto případě velmi důležitá… co když nevíš že tam ten bordel je? To ti bere tvoje peníze a ty s tím neuděláš nic protože to nevíš. Tento program ti aspon řekne že tam něco takového je,a ty jsi můžeš najít něco na „zrušení“ na Google Play, btw. nemůžeš rušit něco a nevědět co 😀

  8. Konrad napsal:

    radek:Když Ti někdo ukáže,jak Ti zrovna vykrádají auto,řekneš mu že je k ničemu,když je nezastaví?

  9. Harry napsal:

    Díky za užitečný článek!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..