Na webu SnoopWall se objevila zajímavá zpráva a srovnání nejstahovanějších „svítilen“ pro chytré telefony. Tyto aplikace dokážou rozsvítit LED diodu a telefon tak může posloužit jako zdroj světla. Podle požadovaných oprávnění to ale vypadá, že nejsou určeny pouze ke svícení…

Zpráva sice nehovoří o žádném konkrétním způsobu šmírování, spíše poukazuje na fakt, kolik nesmyslných oprávnění jednotlivé „svítilny“ požadují. Pomyslným rekordmanem je přitom aplikace „Super-Bright LED Flashlight“, která vyžaduje hned 20 různých oprávnění a přitom ji má nainstalováno přes 100 milionů uživatelů. Kromě svícení má informace o běžících aplikacích, může přistupovat (i mazat) data na USB úložišti, sledovat stav WiFi, komunikovat přes internet, měnit nastavení systému, sleduje pozici telefonu dle GPS a dokonce má i oprávnění k focení a natáčení videí! Opravdu velice legitimní požadavky pro pouhé rozvícení světla 🙂 Celou zprávu lze najít zde. Sem dávám pouze srovnávací tabulku.

table1

Zdroj: www.snoopwall.com

Výše uvedený přehled se týká telefonů s Androidem. Na iPhone je situace lepší. Ideální je však využívat předinstalovanou svítilnu. A aby ten závěr byl ještě lepší, SnoopWall nabízí vlastní řešení v podobě svítilnu s minimem požadovaných oprávnění. Více na adrese http://snoopwall.com/privacyflashlight/index.html


27 komentářů » for Svítilny v chytrých mobilech překvapivě hlavně šmírují
  1. Harry napsal:

    Pěkný, a co Světlo 😉

  2. Lada napsal:

    A kdo mně zaručí, že ani ta jejich svítilna nešmíruje?

    • Ondřej napsal:

      Asi nikdo, ale stáhni si antivirák (alespoň clean master) a pokus se to proskenovat.
      NEBO si zkontroluj co tato aplikace požaduje a podle toho nejspíš snadno poznáš jestli je aplikace škodlivá. Případně to přeskenuj antivirem z počítače.

  3. clone napsal:

    Hm lepsiu picovinu uz nemohli napisat.Neexistuje ziadny pripad.

  4. Ondřej Jiří Beneš (S_GP#) napsal:

    Zůstávám i přímo „systémové“ svítilny, kterou jsem nikde nestáhl.

    • rws napsal:

      Problem je, ze treba HTC svitilna na HTC One M8 se po „zavreni“ (uspani) telefonu vypne, coz mi je dost nanic, kdyz chci svitilnu zapnout a telefon zamknout, abych si neaktivoval jinou aplikaci, kdyz mi zustane aktivni displej:-)

  5. Jiri napsal:

    Hlavním důvodem, proč neinstaluji aplikace typu svítilna „Super bright“ je, že mi to zavání možností přetížení a odpálení LED.
    Na oprávnění apliakcí si dávám bacha, a ty, co se chystají stát „majitelem telefonu“ raději oželím..
    Jinak na svém Xiaomi používám systémovou svítilnu, která je šikovně zaintegrovaná tak, že jde aktivovat i bez odemykáví telefonu a hledání v nabídce. Krom svícení sice nic jiného neumí, ale co by tak svítilna měla umět dalšího ??

    • Farrell napsal:

      Přetížení LED je hovadina, není to možné už na HW vrstvě, kde je před diodou předřadný odpor, který zaručí, že ani při plném napájení nedostane přebytek napětí. To je stejný mýtus asi jako že neustále zapnutý NTB v síti snižuje životnost baterie. Právě opak je pravdou. Jednoduše řečeno, SW nemůže dělat něco, co by mohlo ohrozit HW přístroje.

      • Honza napsal:

        Farrelle tys těch notebooků asi v životě moc nepotkal co, jinak bys nenapsal takovej blud.

      • Ijacek.007 napsal:

        No souhlasím s nemožností zničit pomocí SW diodu pro přísvit. To opravdu možné není vzhledem ke konstrukci se zničit pouhým svícením nedá. Druhá věta o snižování životnosti baterie je ale holý nesmysl. Pokud necháš notebook na nabíječce připojený neustále bude procházet baterii udržovací proud a budeš snižovat životnost akumulátoru. CCA do pul roku baterii v notebooku odrovnáš.

        • pepa napsal:

          Možná nemám pravdu, ale už z názvu „udržovací proud“ bych očekával, že se nebude jednat o nabíjení ale pouze o tak malý proud, který bude udržovat 100% kapacitu baterie. Vzhledem k tomu, že samovybíjení bych očekával u Lionky malé, předpokládám i velmi malý udržovací proud. Pokud ale někdo prováděl praktické ověření a opravdu mu baterie po cca půl roce odešla, pak se veškerá teorie musí sklonit před praxí. Pro 100% objektivitu by se ale tento pokus musel provést ještě na více akumulátorech. Dokud to někdo neprovede, bude se jednat pouze o akademickou debatu

          • soucino napsal:

            Jenom ohledně notebooku a jejich baterii, sám používám notebook uz hodně dlouho, mám už zkušenost minimálně se 4 a nikdy se mi nestalo, že by mi odešla baterie. Fungují naprosto bez problémů (hardwarově), kromě Aceru(ale ani tam to nebyla baterie co byl důvod 4 reklamací a vrácení zboží) používám DELL, HP a Toshibu.
            Pokud se nepletu při nabití baterie na 100% je baterie elektronicky odpojena od nabíjení a notebook jede přímo ze sítě. Pouze při poklesu napětí na baterii o několik procent (přesné číslo nevím) je opět sepnuto nabíjení a baterie je opět připojená. To že baterie do 1/2 roka odejde při stálém napojení na síť je výmysl člověka, který se stal buď obětí nekvalitního výrobku, nebo neví o čem hovoří.

        • Frantisek napsal:

          “ Pokud necháš notebook na nabíječce připojený neustále bude procházet baterii udržovací proud a budeš snižovat životnost akumulátoru. CCA do pul roku baterii v notebooku odrovnáš.“

          Váš příspěvek je blud.
          Svůj notebook s Li-Ion baterií mám už tři roky. Jelikož disk, který mi před časem umřel měl uptime 360 dnů, notebook musel strávit v nabíječce nejméně 300 dnů.
          Momentálně jsem tedy na dvojnásobku vámi proklamované doby zničení, ale baterie stále drží jako nová. (vydrží cca dvě a půl hodiny běžné práce)

      • Jack Bauer napsal:

        A já jsem si zase celkem jistý, že před tou LED není předřadný odpor, ale nějaký proudový stabilizátor. U výkonové LED by totiž bylo velmi neefektivní používat předřadný odpor, jedině snad, že by cílem bylo vytvořit kromě přísvitu a příhřev.

  6. Lukáš napsal:

    No jenže zrovna bez oprávnění na přístup k foťáku ta baterka napsat nejde. Dokonce se na některých telefonech musí zobrazovat náhled třeba na jednom pixelu, ale musí.

    • pepa napsal:

      Oprávnění k focení bych ještě vzal, obzvláště pokud je ke svícení použita LEDka/blesk k foťáku, ale k čemu potřebuje informace o běžících aplikacích, sledovat stav WiFi, komunikovat přes internet, měnit nastavení systému, sledovat pozici telefonu dle GPS a přistupovat k datům na USB úložišti ???

      • pentium napsal:

        To je prece jasne… i ten Google pristup. Ta aplikace je zdarma a tak ti zobrazuje reklamu. Reklama potrebuje znat kde se nachazis proto GPS aby ti nenabizela restauraci v tokiu. Wifi aby si stahla reklamu a pripadne jinak urcila polohu. USB asi ukladani nejakych temp souboru pokud jsi mimo signaly a svitis v kanalu 🙂

    • Ghostrider95 napsal:

      uprostřed displeje se mi ukazuje u některých programů jeden bod (barva toho co je za mobilem) a já vím jak zrušit to šmírování , zakryju foťák prstem xD a mají po ptákách

  7. Ghostrider95 napsal:

    vím uprostřed displeje se mi ukazuje jeden bod a vždy je tam kousek foťáku ale na rozsvícení světla doporučuju bezkonkurenční program fast discharging a tam se mi ten bod neukazuje takže nešmíruje a jde nastavit třeba vibrace , 100% CPU , vibrator , network , white display a to všechno dohromady

  8. Simon napsal:

    Aplikace na Android si programuji sám, moje LED svítilna má 20kB a nevyžaduje žádné oprávnění.

    • pavel napsal:

      Moje hardwarová LED svítilna svítí, má 0 kB a také nevyžaduje žádné oprávnění.

      • malaky napsal:

        obavam se, ze nejakou velikost ma 😀 jen se jakožto správná systémovka snaží tvářit zbytečná k uvolnění místa

  9. svitilna napsal:

    pouzivam normalni svitilnu bez aplikaci…klasika je klasika 🙂

    • Plihal napsal:

      Na svíceni používam čelovku.Na telefonovani mobil.Na brouzdáni po internetu a e-mail-počítač.Jak je vidno na každou věc něco jiného a nijak mi to nevadí.Čím více blbosti v jednom,tím víc poruch.

  10. peter napsal:

    Mne by zajímalo když někdo neuvede, že k čemu má aplikace přístup, tak jestli to vůbec poznáme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..