Na bezpečnosti se dobře vydělává, čehož se chytila i řada pochybných společností. Server AV-Comparatives tak otestoval 250 antivirů (!), které lze stáhnout na Google Play a používat na chytrých telefonech se systémem Android. Výsledek? V řadě případů to jsou podvodné programy, které si na antiviry hrajou…

To, že si autoři těchto děl vybrali zrovna systém Android není náhodný. Při porovnání s Microsoft Windows je Google Android stále mladá záležitost. Navíc díky fungování systému Android je vývoj bezpečnostních řešení jednodušší. Výrobci nemusí řešit tak velký technologický deficit a dohánět velkou časovou ztrátu jako velcí hráči, nebo ti, kteří na trh vstoupili již před lety. Ani havěť nemá za sebou tak dlouhou historii jako na platformě Microsoft Windows a k zajištění zpětné detekce není nutné věnovat tolik času.

Jak to dopadlo?

Takže jak test dopadl? Z 250 antivirů jich jen 80 dokázalo detekovat přes 30% havěti a to bez falešných poplachů. Mezi těmi 80 antiviry lze najít spoustu podprůměrných, ale alespoň mají nějakou „snahu“ (23 z nich dosahovalo 100% detekce). Nicméně onen zbytek, tedy 170 údajných antivirů, to byl jasný odpad. Typickým chováním takových „antivirů“ byl zvýšený výskyt falešných poplachů, kdy označují legitimní aplikace za zavirované a neustále tak obtěžují uživatele. Navíc kvalita detekce byla u těchto 170 kousků pod 30%. Těchto 170 „antivirů“ tak můžeme v klidu zařadit do kategorie podvodných/fake antivirů či do kategorie PUA (potentially unwanted applications).

Další zajímavosti

  • Hodnocení antivirů na Google Play nevypovídá o jejich kvalitně. Většina z testovaných 250 produktů měla 4 hvězd z 5 nebo více, ač stály za prd! Bohužel toto může platit všeobecně pro jakoukoliv aplikaci na Google Play :-/ Podobná je situace s počtem stažení.
  • 15 antivirů z těch 80 používalo shodný antivirový „motor“ OpenAVL a všechny tak skončily na 87,8% kvality detekce.
  • Hodně antivirů běželo i na známém „motoru“ BitDefender. Celkem 7. Některým to stačilo na 100% detekci, některým ne.
  • Mezi těmi nejhoršími 170 kousky bylo evidentní, že často vycházejí ze společného základu, pouze se prezentují v jiných barvách či s jinými texty. Podívejte se třeba na 6 různých fake antivirů níže, asi bratři 🙂
  • Některé z nejhorších „antivirů“ pracovaly pouze na principu whitelistu a vše ostatní považovaly za škodlivé. Whitelist byl přitom postaven na názvech balíčků. Takže například všechny názvy balíčků začínající na com.twitter.* byly považovány za čisté, ač pro útočníka není problém pod com.twitter.* vystavit vlastní škodlivý kód. Některé z těch nejdebilnějších „antivirů“ pak na whitelist zapomněly přidat samy sebe, takže samy sebe označovaly za havěť!
  • O podvodných antivirech informoval v minulosti například článek na We Live Security. Perličkou bylo, že když už něco podvodný antivirus opravdu regulérně detekoval jako nebezpečnou aplikaci, tak to byl konkureční podvodný antivirus…
Těchto 6 aušusových antivirů vycházelo evidentně ze společného základu.

Celou zprávu ze serveru AV-Comparatives lze stáhnout přesně zde.


6 komentářů » for 250 antivirů pro Android, pravých jen zlomek
  1. Karel Endler napsal:

    Nejlepší free antivir pro Android je asi Sophos – má plně funkční i to, za co chtějí jiní platit, a bez jediné reklamy.

  2. petbar napsal:

    Preco sa take fake aplikacie vobec dostanu android google play obchodu? To tu uz nikto nic negarantuje?
    Ak nieco ponukam som za to zodpovedny – ci nie?

    • Marek-26 napsal:

      S odpovědností je to otázka na nějakého právníka. Zkuste si spíše přečíst podmínky dané aplikace. Sama o sobě ta aplikace není škodlivá (proto může být v obchodě play), sama žádný zásah do systému neudělá. Vše udělá uživatel a autor aplikace má v podmínkách, že za kroky uživatele nenese žádnou odpovědnost.

  3. Freak napsal:

    jediný spolehlivý je NoRoot Firewall , je bezchybný zde odkaz : https://play.google.com/store/apps/details?id=app.greyshirts.firewall&hl=cs

  4. David napsal:

    Pokud nechcete mít POUZE pocit, že máte v mobilu (či PC) antivir, ale chcete být opravdu chráněni, pak věřte, že jedině ESET. Ani zmíněný Sophos, ani NoRoot Firewall, ale Eset. Jelikož se tímto (vč. virů) živím, věřte mi. Tím myslím nejen kvalitní ochranu, ale naopak i absenci chybných detekcí, a samozřejmě (oproti konkurenčním) vyloučeno zpomalení přístroje atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..