pfSense, VLANy, proxy, … aneb začínáme krotit divočinu v domácí síti

Po čtrnácti dnech je tu závěrečný díl celé série o zabezpečení chytré domácnosti. Pokud tedy nechcete mít doma trojského koně v podobě čínské fotovoltaiky či jiných čínských chytrých zařízení, zde je rozuzlení celé problematiky. A vlastně, ono tohle řešení nabídne i daleko vyšší komfort než řada oficiálních řešení od výrobců!

Přečíst celé

Odříznutí internetu, přesun k Home Assistantu

Třetí díl série o chytrých zařízeních (IOT – Internet of things) v domácnosti je již konkrétnější a ukazuje jednu z alternativních cest jejich použití, která je zcela odlišná od „mainstreamové“ cesty, kterou to zapojí drtivá většina ostatních uživatelů. V konečném důsledku může být právě tohle rozhodující faktor, díky kterému se můžete vyhnout případnému hackerskému útoku či výpadku cloudové infrastruktury výrobců IOT. Příjemným vedlejším efektem je navíc to, že často i stoupne komfort užití IOT zařízení a otevírají se další možnosti jejich spolupráce. Abych ale řekl celou pravdu, tímto přístupem přebíráte i komplet zodpovědnost (za problémy můžete nadávat akorát sobě) a vyžaduje to i větší znalosti IT.

Přečíst celé

Rizika nevedou jen přes fotovoltaiku, stačí Vám „Powered by Tuya“ zařízení za pár stovek

Minule jsem psal o rizicích spojených s fotovoltaickými systémy z Číny a navázal tak na obavy z činských elektromobilů. Na problém, ale můžete narazit i v řádech stokorun. Stačí si koupit chytré zařízení „Powered by Tuya“ a nebo být připojení do internetu přes domácí WiFi router, který fyzicky ještě funguje, ale morálně je 10 let za zenitem…

Přečíst celé

Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!

Nedávno mě zaujal rozhovor s Radkem Špicarem, víceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy, který prohlásil, že „Čínská elektroauta nejsou jen konkurence válcující evropské automobilky, ale také možné bezpečnostní riziko“ a že se o této problematice příliš nemluví. Ivo Zelinka pak na X navázal příspěvkem, „Máte rádi trojské koně? Pak pro vás mají čínské automobilky skvělou zprávu – můžete si takového koně levně pořídit„. Já bych si tedy dovolil navázat daleko větším problémem, o kterém se též nemluví. A to jsou čínské fotovoltaické systémy na střechách rodinných domů, na které lze navíc žádat o dotace typu „Zelená úsporám“…

Přečíst celé

Vánoce – ideální čas pro podvodníky

Blížící se Vánoce jsou ideálním momentem pro vyšší množství i stoupající kreativitu phishingových útoků. Falešné slevové poukazy, podvodné eshopy se zbožím za akční ceny, investiční portály se super zhodnocením úspor, zaseknuté balíky ze zahraničí u celní správy, ztracené balíky dopravců, pracovní nabídky na vydělání milionů na sociálních sítích, …

Přečíst celé

Hyundai, Kia, Toyota, Nissan, Jaguar, Mercedes, BMW, Ford, Ferrari, Porsche, …

V roce 2015 jsem informoval o hacknutí automobilu Jeep Cherokee, kdy se dvěma etickým hackerům podařilo poslat na dálku onoho „džípa“ i s řidičem do příkopu. Tento útok bylo přitom možné vést na jakýkoliv Jeep, který byl zrovna v provozu, neboť byl jako moderní automobil připojen k internetu. Nyní je jasné, že nějaké problémy mají / měly i jiné značky: Hyundai, Genesis, Toyota, Honda, FCA, Nissan, Acura, Infiniti, Jaguar, Land Rover, Lexus, Subaru, Kia, Honda, Mercedes-Benz, BMW, Rolls Royce, Ferrari, Ford, Porsche

Přečíst celé