Svým způsobem je to asi nejvzdálenější téma v historii tohoto webu, ale jistá paralela k počítačové havěti tam je. A to ta, že dnes stačí velice málo k tomu, abychom něčemu uvěřili, stejně tak, abychom se vlastním rozhodnutím zavirovali…

Občas si otevřu web Daniela Dočekala – pooh.cz, abych se podíval na nové „perličky“ z českého internetu a výplody marketingových oddělení různých firem. Konkrétně mě zaujalo téma o údajné spolupráci dovozce vozů BMW, společnosti Invelt s youtubery (zde). Společnost měla nabídnout youtuberům vozy BMW za velice úsměvných podmínek (max. 500 km měsíčně a jen po Praze, publikování negativních recenzí na vozy konkurenční značek, max. 30 kg nákladu v kufru, aby se neničily tlumiče, …), jakožto způsob propagace vozů BMW. Musím se přiznat, že na začátku jsem tomu i uvěřil, protože bohužel není nic zvláštního, že i větší firmy občas vystupují velice amatérsky – stačí pravidelně sledovat třeba právě pooh.cz 🙂 Pak jsem ale začal pátrat a měl možnost si pár věcí osobně ověřit. A tímto se dostávám k technické stránce věci.

Ve videích dvou youtuberů (FreeScoot, TVTwixx), kteří komunikaci Inveltu zveřejnili, se objevují ukázky údajných e-mailů zaslaných ze společnosti Invelt, stejně tak zdroj celé e-mailové zprávy, jakožto další důkaz pravosti.

A tady je právě ten kámen úrazu. Tak především je hlavička e-mailu až příliš krátká. Pokud pošlete e-mail zvenčí na gmail, nikdy nevystačíte s jedním „Received:“ v celé hlavičce. Stejně tak díky tomu nemůže v „Message-ID“ figurovat @mail.gmail.com. Na IP adrese 89.187.144.156 navíc neběží žádný poštovní server, resp. služba SMTP, ze které by mohla být zpráva přijata. Nesouhlasí ani datum převzetí zprávy serverem s datumem v samotném textu (zpráva byla přijata o pár dní dříve, než byla vytvořena).

Takže co z toho plyne? Je to podvod! Falešná hlavička vznikla nejspíš tak, že autor podvodu poslal e-mail sám sobě v rámci gmailu a pak se v ní neodborně pohrabal. Zároveň spoléhal na to, že když použije příkaz ping invelt.com, získaná IP adresa bude odpovídat poštovnímu SMTP serveru. Což zde neplatí, protože SMTP poslouchá na 89.187.144.252 a především adrese mail.invelt.com.

Existují i další důkazy, prokazující, že jde o podvod. Ale ty už jsou opravdu mimo působnost viry.cz 🙂

Závěrem bych upozornil na smutnou skutečnost dnešní doby – stále méně používáme mozek. Málo stačí, abychom naletěli počítačové havěti a zanesli si ji v podstatě dobrovolně do počítače (tzv. sociální inženýrství). Málo stačí, abychom čemukoliv uvěřili. Stačí trocha emocí a hodně „lajků“ jakožto důkaz pravosti a můžeme zkomplikovat život libovolnému subjektu (v tomto případě společnosti Invelt). Jak říká psycholog Dalibor Špok, žijeme v době postfaktické :-/

Úmyslně nezveřejňuji odkazy na konkrétní videa související s touto kauzou, neboť nebudu podporovat patrně hlavní účel jejich vzniku – zvýšit si sledovanost.

O kauze obecně:

https://www.google.cz/search?q=invelt+youtuber


8 komentářů » for Kauza BMW Invelt: jak snadné je zlikvidovat dobrou pověst
 1. Petr napsal:

  Zajímavé, krásně se to zamotává… Jsem dost zvědavý na reakci youtuberů. Nicméně to nic nemění na tom, že je podle všeho Invelt skutečně napojený na politiky a oligarchu a kmotra Chrenka. Jak si každý může každý skrze googlování a práci s obchodním rejstříkem klíčových postav Inveltu ověřit :O)

 2. Nerio napsal:

  „Závěrem bych upozornil na smutnou skutečnost dnešní doby – stále méně používáme mozek. Málo stačí, abychom naletěli počítačové havěti a zanesli si ji v podstatě dobrovolně do počítače (tzv. sociální inženýrství). Málo stačí, abychom čemukoliv uvěřili. Stačí trocha emocí a hodně „lajků“ jakožto důkaz pravosti a můžeme zkomplikovat život libovolnému subjektu “
  No je mi ľúto ale ako ľudský druh nie sme vobec racionálny sme veľmi emotívny, viď prednášky Profesora Františka koukolíka.
  A pozri si Lordov experiment z roku 1979
  https://youtu.be/Cvy5lJSHE5Q?t=3680

 3. Mihal napsal:

  Myslím, že stále je zde možnost, že celá kauza je komplet vykonstruovaná…

3 Pings/Trackbacks pro "Kauza BMW Invelt: jak snadné je zlikvidovat dobrou pověst"
 1. […] Kauza BMW Invelt: jak snadné je zlikvidovat dobrou pověst […]

 2. […] Kauza BMW Invelt: jak snadné je zlikvidovat dobrou pověst […]

 3. […] Kauza BMW Invelt: jak snadné je zlikvidovat dobrou pověst […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..