Pokud používáte Facebook a mezi příspěvky přátel vidíte i „Droga Krokodil pohltila celé Česko a Slovensko! VIDEO ZDE!„, pak se tito přátelé stali obětí tzv. clickjackingu…clickjacking1bObvykle se pro clickjacking na Facebooku zneužije téma, které bude pro řadu lidí lákavé. Třeba něco morbidního nebo šokujícího (nedávno například video s probuzeným M. Schumacherem). „Droga Krokodil“ se celkem rozmohla, tudíž jsem se rozhodl napsat tuto novinku 🙂 Ač se vám to celé prezentuje jako video s dostatečně velkým tlačítkem pro spuštění, kliknutím myši pouze potvrdíte, že se vám to líbí a očekávaného videa se nedočkáte. Výsledkem je, že se tato informace typu „To se mi líbí“ objeví i u vašich přátel a ti si stejné video pochopitelně nenechají ujít. A tak se to opakuje stále dokola, až se daná věc líbí desítkám tisíc lidí. Vedlejším efektem je, že se vám mezi novinky na Facebooku mohou dostat i další dementní sdělení, která jsou publikována na shodné stránce, která byla nevědomky označena za oblíbenou.

Celý fígl clickjackingu spočívá v tom, že myší klikáte na neviditelné tlačítko „To se mi líbí“, které neustále „vláčíte“ za kurzorem myši, ať s ním pohnete kamkoliv. Tlačítko je transparentní (průhledné), tudíž opticky to vypadá, že opravdu klikáte na video, které se tak snažíte spustit. To ukazuje i obrázek níže:

clickjacking2

Vše nasvědčuje tomu, že kliknutím spustíte očekávané video…

clickjacking3

…ve skutečnosti ale klikáte na běžně neviditelné tlačítko „To se mi líbí“!

Na obrázku hned na touto větou pak vidíte realitu, kterou vám prohlížeč za normálních okolností zatají – klikáte na tlačítko „To se mi líbí“!

Těmhle oblbovačkám se můžete vyhnout dvěma způsoby:

 • Nebudete věřit každé zprávě, kterou uvidíte speciálně na Facebooku bez ohledu na to, kdo ji napsal,
 • nebo si do prohlížeče doinstalujete doplněk, který nejčastější metody clickjackingu odhalí.

Třeba v případě Mozilla Firefox si lze stáhnout doplňek s názvem Clickjacking Reveal, který tahle neviditelná tlačítka uživateli odkryje a ten pak již ví, na co v reálu kliká. Tedy přesně tak, jak ukazuje poslední obrázek.


11 komentářů » for Droga Krokodil pohltila celé Česko a Slovensko! VIDEO ZDE!
 1. stanicio napsal:

  staci nepouzivat Facebook a nemate problem. 🙂

  • Yulia napsal:

   Tak jsem si to přečetla, co jste Tribune vyvěsil u sebe. Ale nějak jsem to nepochopila. Ve1š čle1nek a YAMATŮV čle1nek jsou o něčem jine9m. Reagovat budu u Ve1s.Zaujalo mě vedce bodů, ale vše již bylo několikre1t napse1no. Ale…Ne všichni nepřizpůsobived se vždy chvaojed jako lidske9 bytosti.Ale o lidskfdch bytostech pedšete vy, ne Yamato – san.Mysledm si, že je sakra rozdedl, zda někdo přijde o pre1ci a je pe1r tfddnů či měsedců bez pre1ce. Ale co je1 zne1m nepřizpůsobivfdch, kteřed jsou bez pre1ce několik let.K ne1m do pre1ce choded Rf3move9, ale jen staršed. Mladfd že1dnfd ( jen dva ). Proč? Jde o stavebned firmy – pre1ce lopatou a rukama a o technicke9 služby – opět pre1ce rukama.A co mě nejvedc zare1žed!!! Srovne1ned chudfdch a bohatfdch.Je1 chodedm od školy makat. Vyděle1ve1m si v re1mci možnosted norme1lnedho žited dobře. Ale většina nepřizpůsobivfdch majed to same9( z devadese1ti procent i vedce )a jsou doma. V jednom obchodě u ne1s dělajed z pěti prodavaček tři Rf3mky. Když si me1m vybrat, chci obsloužit od nich, protože umějed prodat. Nikdo neměl proble9m je zaměstnat a oni nemajed proble9m pracovat.Nevedm nevedm, ale nějak Ve1s neche1pu.

   • Polda18 napsal:

    Můžete mi říct, co to tu píšete za bláboly? Navíc tak dementně? Nejen, že to nejsem skoro schopen přečíst, ale když tam přeci jen něco přelouskám, tak mi to v souvislosti s tématem článku i s komentářem, na nějž odpovídáte, prostě nesedí.

    Buďte tak laskava a nepište sem blbosti. Pro moderátory (jsou-li tu nějací): Smazat tuto i nadřazenou odpověď tý slepice -_-

  • miro napsal:

   Plně souhlasím.A dodám.Nepoužívat google, twitter a další šmejdy sociálních sítí.Ono úplně stačí, když nás neoprávněně sledují přes cookie na pomalu všech stránkách, jak to dělá stále zákeřně šmejd google a další.Hold cenzura soukromí nikde není.A je jedno jestli jste zaregistrováni nebo ne.Vyhnout se parazitům na internetu je nemožné a naše zákeřná vláda, politici a média to podporují a zneužívají.Platit za tyto služby je pak hyenismus.Zaregistrují se na facebooku, zaregistrují své weby, stránky s vražednou propagandou svých nesmyslů a falešného ega a poté zneužívají pro své záměry vše, co se jim zlíbí.Fanatismus tak přechází z politika na zcela degradovaného obyčejného občana, který v dobrém úmyslu likviduje vědomí dalších.

 2. boldricus napsal:

  …stačí používat mozek a můžete používat i facebook..;)

 3. Radek napsal:

  Souhlasím. Stačí používat hlavu….

 4. Zstyl napsal:

  Koukám, že se vždy najde někdo, kdo na tyto tzv. videa na Facebooku skočí 🙂

 5. Dert napsal:

  Mimochodem takove video existuje i na idnesu to melo vlastni clanek (jako ta droga, ktera existuje).

 6. mikrom napsal:

  tydle podezrely veci pokud uz na ne chci kliknout, tak oteviram do anonymniho panelu v chrome. a to se clovek nestaci divit kolikrat se misto videa nejdriv objevi pozadavek na login na facebook 🙂

 7. Mina Rozek Fojtu napsal:

  zase objevujeme ameriiiku, ze?… pane masaryku…

 8. Being in this position myself and having a possibly irrational fear of a deficiency judgment on our first mortgage, can you tell me if 529 college education savings plans are a protected asset class in Illinois? We are severely underwater and were unsuccessful in the load mod game, leading us to investigate other options.Thanks for the clear and informative website!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..