Hra Ošklivá Prasátka* (v originále „Bad Piggies“) je novou hrou stejné společnosti, která v minulosti vytvořila i hit jménem Angry Birds.  Ideální cíl podvodu…

Společnost Rovio (výrobce těchto populárních her) vypustila do světa 27. září 2012 novou hru Bad Piggies a to pro zařízení iPhone, iPad a Android. Tudíž z toho plyne, že jinde než na mobilních zařízeních Apple nebo Android si ji nezahrajete.

Přesto ji naleznete i v katalogu Chrome Web Store, což je obchod s programy pro webový prohlížeč Google Chrome, tedy pro klasické počítače. Programy s názvy „Bad Piggies“ v tomto katalogu pouze parazitují na produktu společnosti Rovio. Dle zjištění společnosti Barracuda Networks (více v angličtině zde) jde v některých případech dokonce o havěť typu adware.

Konkrétně pokud nainstalujete podvodnou hru „Bad Piggies“ ze zdroje www.playook.info, tak ta následně zcela prokazatelně mění obsah některých webových stránek, které navštívíte. Přesněji řečeno, vkládá na ně agresivní reklamní bannery s pochybným obsahem.

Super! Vyhrál jsem! Ještě kontrolní zaslání SMSky za 99 Kč a výhra bude moje! Jedna z ukázek podvodné agresivní reklamy.

Technicky spočívá celý trik v tom, že plug-in „Bad Piggies“ si při instalaci zažádá uživatele o schválení oprávnění „access your data on all websites“. Pokud toto uživatel schválí, dává tím podvodné aplikaci zelenou k úpravě vzhledu některých uživatelem navštívených webových stránek (yahoo.com, msn.com, imdb.com…). Do nich pak podsouvá pochybné reklamní bannery jako na obrázku.

K 3. říjnu na tento podvod naletělo minimálně 80 tisíc uživatelů Google Chrome.

Rada na závěr? Pokud něco instalujete, podívejte se nejprve na web výrobce. Často vás sám vhodně nasměřuje ke stažení. A když už instalujete, krátce se zamyslete nad tím, zda program opravdu taková oprávnění potřebuje. A to platí obecně i pro mobilní telefony s Androidem. K čemu potřebuje hra data z webových stránek po kterých uživatel surfuje? K čemu potřebuje adresář kontaktů a přístup k odesílání a příjmu SMS zpráv?

* – nejsem si jist správným překladem, neboť slovo „bad“ má řadu významů.


8 komentářů » for Ošklivá prasátka podvedena!
 1. vyherce napsal:

  trosku mimo clanek, ale prijde mne zvlastni, kdyz na webu vaseho typu pri cteni clanku o Bad Piggies na mne vyskoci cedulka “ Prave jste vyhral, jste 5000 navstevnik…… “ neni toto typicky priklad podvodu?

  • vyherce napsal:

   eeee, sorry, uz jsem doma… uz sem na to ve virtualboxu klepl.. 🙂

  • Vladimir Dulava napsal:

   No, on je pod tim jeste tenhle text 😛
   „Super! Vyhrál jsem! Ještě kontrolní zaslání SMSky za 99 Kč a výhra bude moje! Jedna z ukázek podvodné agresivní reklamy.“
   Nebo-li, jedná se o dokumentární materiál.

  • PATWIST napsal:

   hehe :D, tak ako napísal Vladimir Dulava, ide o dokumentárni material, ale na chviľu to zaskočilo aj mňa 😀

 2. Ivan napsal:

  Igi dostal padaka (?!), kdyz ma tolik casu psat takoveto hovadiny. 🙂

 3. Vojta napsal:

  Ony jsou všechny ty reklamy,které lákají třeba na to,že můžete vyhrát Apple,lístky do kina nebo kávovar podvodné.Když na banner kliknete,tak se vám otevřou třeba ještě 3 okna navíc,což je typický spam.A stejně se vám po rozkliknutí zobrazí,že pro výhru je nutné zaslat SMS.Moje zkušenost:tyto reklamy ignorovat a neotvírat je a už v žádném případě neposílat žádné SMS.Před pár dny o tom bylo na Nově v TN.

 4. Patrik javorik napsal:

  JÁ JSEM NA TO KLIK A POSLAL SMS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..