Každou chvilku se lze dočíst o podvodech na internetových bazarech, kdy místo toho, aby inzerent peníze získal, tak o ně paradoxně příjde. Jedinou útěchou budiž to, že mu fyzicky zůstane věc, kterou původně prodával. I když… pokud se snažíte prodat posilovací lavici a místo toho příjdete o 300 tisíc, tak to je asi slabá útěcha*…

Řada článků na toto téma ale nejde do detailu, tudíž si dovolím přidat vlastní zkušenost včetně obrázků a to z pokusu o podvod na internetovém bazaru bazoš.cz. Pro mě to byl na bazoš.cz dokonce zcela první inzerát, který jsem tam vložil a podvod se vyklubal z naprosto první reakce, kterou jsem na nabízené zboží dostal. Mimochodem to byla jediná reakce a zboží se mě nikdy nepodařilo prodat 😀

Jak to začalo

Začalo to reakcí na můj inzerát, která dorazila na WhatsApp už několik málo hodin po vložení inzerátu:

S podvodníkem jsem si hrál v podstatě od jeho první reakce. Co se mě nezdálo hned od začátku (minimálně je to hodně netypické) je fakt, že šlo o byznysový účet WhatsApp, což je patrné už v záhlaví WhatsApp okna, kde tato informace občas vyskočila (z obrázku není patrné). Abelie taky není typické jméno a komentář “I bambini…” tomu taky moc nepřidá.

Můžeme i spekulovat, zda se takhle obléká typická česká rodina:

Kvalita psaného projevu taky není příliš zázračná. Navíc, proč by se měl někdo takhle blbě ptát, zda tu věc opravdu inzeruju a kde bydlím, když je to patrné ze samotného inzerátu? Pochopitelně jen proto, aby podvodník na základě reakcí usoudil, zda má smysl v oblbování pokračovat či ne. Tudíž, dělal jsem blbého a dokonce podvodníka naháněl, neboť si dovolil na několik hodin odmlčet.

Náklady na dopravu uhradím, peníze pošlu na kartu

Cílem útočníka je dostat inzerenta na stránku, která se vydává za dopravní společnost, která transport zboží údajně zajistí, přičemž v druhém kroku zadáte údaje o platební kartě, kam by měla být částka za zboží převedena.

V mém případě nabízel podvodník za inzerované zboží dokonce o několik stovek Kč vyšší částku, než kterou jsem požadoval.

No a tohle je poslední a dost možná klíčový dialog:

Jaká je pointa podvodu?

Klíčové jsou dva poslední obrázky. Pokud zadáte údaje z platební karty, jak je kázáno, ve skutečnosti sdělíte číslo platební karty, její expiraci i kontrolní kód (CVV/CVC), podvodníkovi. Tedy všechny údaje k tomu, aby mohl podvodník zneužít Vaši platební kartu a zahájit s ní nákupy na internetu. Resp. ještě musí překonat dvoufázové ověření, k čemuž si pomáhá posledním dialogem. Pointa je taková, že údaje o platební kartě, které podvodníkovi odevzdáte, začne okamžitě využívat (nákup na eshopu, převod na kryptoměnu, …), což vede k tomu, že Vám na mobilní telefon začnou chodit buď potvrzující SMS k transakcím, případě notifikace, které musíte k realizaci transakcí potvrdit. Pokud tak učinítě, případně SMS kód odešlete do formuláře, je vymalováno (na účtě)…

Zajímavosti

Pokud se uklepnete v čísle platební karty (=podvodník ji nemůže zneužít), dostával jsem přes WhatsApp reakce typu Zadejte prosím jiný účet, tento nemá funkci rychlého přijetí. Využití WhatsApp Business účtu souvisí patrně s tím, že tam lze použít API rozhraní a tudíž vést útok polo- či plně – automaticky (např. že ve skutečnosti Vám nepíše člověk, ale automat – bot).

* https://prachaticky.denik.cz/zlociny-a-soudy/muze-z-vimperka-obrali-pres-internet-o-tri-sta-tisic-slo-o-prodej-pres-bazar-202.html – takhle to bylo s tou posilovací lavicí…


21 komentářů » for První inzerát na bazaru, první reakce a první podvod
 1. Jiří Egermaier napsal:

  jj, tak to na mne zkoušel asi nějaký jiný, nabízel jsem postel, ale zabrzdil jsem, když mi napsal že zajistí kurýra, který si to sám celé zabalí…. protože takové kurýry neznám, tak jsem ho odmítl, když jsem googlil jeho číslo – vyběhlo mi, že je to podvodník

 2. Larva napsal:

  díky za info.

 3. PedroKV napsal:

  Na Sbazaru (tam to lítá furt) rovnou píšu, že neakceptuju jakékoliv zprávy, ale jen telefonní hovory. Prostě kdo má zájem, ať zavolá.

 4. Petr napsal:

  Zdravím vás tady. Mi napsal ÚPLNĚ STEJNÝ – se STEJNOU FOTKOU v profilu :-))) Bylo to přes bazoše a prodával jsem starou octavii auto za 40.000 Kč – Chtěl ji koupit hned bez prohlédnutí 🙂 To jsem zamítl.
  Vše jsem sdělil kamarádovi na policii a ten mi řekl, že takových tam mají fůru a nebudou to ani řešit. Prý, jak to není z česka, tak to nikdo neřeší. Policie nemá dost IT lidí a není ochotna je ani platit. Chytají jen mladé blázny, co prodávají levně telefony a peníze si nechají poslat na svůj účet, takže tuto práci mají bez práce. Proč by naháněli nějakého Nigerijce aj.

 5. Denis napsal:

  supr článek

 6. Lukáš Prucek napsal:

  no to je neskutecne!!!!! opravdu bych necekal ze nekdo nekoho takto hanebne zneuzije
  OoO

 7. Uršula napsal:

  Náhodou Abelie je typické české jméno.

 8. Uršula napsal:

  uwu, MILUJU TO. JE TU STÁLE MOŽNOST K ZAKOUPENÍ

 9. Miluška napsal:

  No to je příšerné!!!!!!! Už nikdy v životě nezavítám na tuto webovou stránku!!!!

 10. Martin Piták napsal:

  Ahoj, jmenuji se Martin Piták a mám rád ženy. 😉 V případě zájmu se můžeš ozvat, budu velmi rád. 🙂
  Instagram: martin.pitak9
  Přijímám všem hezkým ženám. 😀

  • Nela Sýkorová napsal:

   Ahoj, já by jsem měla zájem Martine v tomto případě se ale bojim že si taky virus 🤣🤣🤣🤣

  • fregrwgt napsal:

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

   😳

 11. Miluška napsal:

  Hned to musím oznámit svým příbuzným, aby si také dávali na těchto pochybných webových stránkách pozor!! No to je příšerná doba!!!!

 12. Vilma Humpoláková napsal:

  jdu si koupit rohliky za toto
  muj muz me musi po tomto moc uspokojittttt

 13. Vilma Humpoláková napsal:

  omg jsem horny bitch
  prijimam hot muze co umi strikat dobre

 14. NATÁLIE VOZABULOVÁ napsal:

  MŮŽU SI TY TYČE STRKAT DO PRDELE? KIKIN MĚ UŽ NEUSPOKUJE

 15. Honza Svoboda napsal:

  Miluju to a rad uspokojuji hot zeny a very sus zeny miluju
  pokud chces strikat napis na honza.svoboda uwu

 16. Vilma Humpoláková napsal:

  RADA BYCH CHTELA USPOKOJIT OD ADAMA JEZKA

 17. Anika Čejková napsal:

  Nikdy se nestaneš ženou
  Nikdy se nestaneš ženou. Nemáš dělohu, nemáš vaječníky, nemáš vajíčka. Jsi homosexuální muž znetvořený drogami a chirurgií do surové imitace přirozenosti.

  Všechna „podpora“, která je ti poskytována, je neupřímná a polovičatá. Za tvými zády se ti všichni smějí. Tvoji rodiče jsou znechucení a zarmoucení, tvoji „přátelé“ se mimo tvůj doslech smějí tvému příšernému vzezření.
  Muži jsou z tebe znechucení. Tisíce let evoluce umožnily mužům vycítit podvodnice s neuvěřitelnou spolehlivostí. Dokonce i tranďáci, kteří „projdou“, připadají mužům podivní a nepřirození. Kosterní proporce tě hned prozradí. A i když se ti podaří dostat domů opilého chlapa, práskne do bot hned jak ucítí závan tvojí zhnisané, otevřené hluboké rány.
  Nikdy nebudeš šťastný. Každé ráno se přinutíš k falešnému úsměvu a říkáš si, že to bude v pořádku, ale hluboko uvnitř cítíš depresi, plížící se jako plevel, svazující tě svou neúnosnou tíhou.
  Nakonec toho bude příliš mnoho – koupíš si lano, uvážeš oprátku, navlečeš kolem krku a vrhneš se do propasti. Rodičům zlomíš srdce, ale uleví se jim, že už nemusí žít s nesnesitelnou hanbou a zklamáním. Pohřbí tě s náhrobkem s tvým rodným jménem a každý kolemjdoucí po zbytek věčnosti bude vědět, že tu byl pohřben muž. Tvé tělo se obrátí v prach a zůstane jen kostra, která rozeznatelně patřila muži.
  To je tvůj osud. To je to, co sis vybral. Není cesty zpět.

 18. Jan Svoboda napsal:

  Zdravím, jmenuji se Honza, ale všichni mi říkají Jan, rád dělám transky (jestli rozumíte mému ne-panic slangu) a piju vodku s Monstrem (mojí matku), rád bych měl pohlavní styk (koitus) se VŠEMI transkami na světě (EL MUNDO), a k tomu nesnáším černochy (čti n****), taky poslouchám skupiny pro transsexuály typu: Nirvana a Maj Chemikal Roumenc, Přikládám své foto: 🤓

  ´´Klidně´´ -Jan Svoboda

 19. Michal Vole napsal:

  Ty buzno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..