Už 8. dubna 2014 přestane společnost Microsoft podporovat operační systém Windows XP. Od 8. dubna 2014 tak už nevznikne žádná aktualizace ani bezpečnostní záplata pro Windows XP, a to i kdyby „hořelo“.

windowsXP_end-of-life

zdroj: for3tech.com

Ač byl operační systém Microsoft Windows XP vypušten do světa již v roce 2001, stále má obrovské zastoupení na trhu (běží na ~25% všech počítačů) a jeho podíl je hned druhý nejvyšší po Windows 7 (kolem 50%). Z tohoto pohledu je OS Windows XP legendou, zvlášt když jeho nástupce, Windows Vista má pouze 3% trhu a o moc lépe na tom není ani nejnovější Windows 8 + 8.1 (kolem 10%). Do Windows 8.1 se lidem příliš nechce a pravděpodobně skončí po boku méně úspěšných Windows jako byl i Windows Vista. Jinak řečeno, u podobného článku se sejdeme na viry.cz v roce 2020, kdy je plánovaný konec podpory Windows 7 🙂 Nechci předvídat, ale myslím si, že se stanou stejnou legendou jako Windows XP. Konce jednotlivých operačních systémů Windows můžete najít tady.

Konec podpory Windows XP přímo od výrobce nemusí nutně znamenat, že se Windows XP stanou ihned obětí útoků a počítač bude nutné upgradovat na novější Windows. Navíc, i po 8. dubnu 2014 bude možné stáhnout veškeré aktualizace a záplaty, které vznikly do uvedeného data. Pokud tak budete počítač s Windows XP znova instalovat i po tomto termínu, nebude problém využít služeb Windows Update a postahovat od Microsoftu vše, co se Windows XP týká. Pokud budete v používání Windows XP pokračovat, ať už z jakéhokoliv důvodu, doporučuji brát ohled na následující body:

 • Přestaňte používat Internet Explorer jako internetový prohlížeč. Ten pro Windows XP existuje ve verzi 8.0, zatímco na trhu je již verze 11.0. Žádných bezpečnostních záplat se tak již nedočká a právě prohlížeč je potřebuje jako sůl. Místo Internet Exploreru začněte používat třeba Mozilla Firefox (autoři zatím ani neplánují, že by podporu Windows XP ukončili) – ke stažení zde, či Google Chrome (podporu Windows XP plánují minimálně do dubna 2015) – ke stažení zde.
 • Zbavte se Javy. Ideální, pokud se ji zbavíte úplně. Běžný uživatel může Javu potřebovat jen v případě, že má bankovní účet u ČSOB. To je snad poslední známější banka, která ještě Javu pro přístup k internetovému bankovnictví potřebuje. Komerční Banka se Javy již zbavila. Java je bohužel vhodné „médium“ i pro šíření havěti, tudíž pokud je to jen trochu možné, zbavte se ji zcela přes nabídku Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy, kde odeberte vše, co začíná slovem „Java“. Horším řešením je odebrat Javu alespoň v podobě doplňků pro používaný prohlížeč. Více o tomto lze najít tady.
 • Zbavte se aplikace Adobe Flash Player. Bez této aplikace sice nebudou webové stránky tak živé, nicméně opět snížíte riziko zavirování. Postup odinstalace je podobný: nabídka Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy, kde odeberte vše, co začíná slovy „Adobe Flash“. Alternativou za Adobe Flash v případě Mozilla Firefox může být rozšíření s názvem Shumway (osobně žádné zkušenosti nemám).
 • foxit

  To že je Foxit Reader zdarma je bohužel „vykoupeno“ tím, že Vám do počítače nainstaluje další aplikaci, kterou možná ani nepotřebujete. Během instalace lze takové situaci zabránit. Vyberte „custom“ instalaci a dejte pryč fajfku o kousek níž (u mě šlo o aplikaci TuneUp Utilities).

  Adobe Acrobat Reader nahraďte alternativním prohlížečem PDF. Tudíž opět hurá do nabídky Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat programy a odebrat vše, co začíná slovy „Adobe Acrobat“. Jako náhradu můžete použít třeba Foxit Reader. V případě prohlížeče Mozilla Firefox je již PDF prohlížeč součástí. Je tedy možné, že náhradu nemusíte řešit. Je ale pravda, že ne vždy dokázal PDF soubory korektně otevřít.

 • Přestaňte na poštu používat Outlook Express. Tento poštovní klient je součástí Internet Exploreru a tudíž pro něj platí stejné informace jako u prvního bodu. Poštu si ideálně čtěte přímo u poskytovatele přes webový prohlížeč (tj. webmail) a pokud ji přeci jenom chcete stahovat přímo do počítače, místo Outlook Express začněte používat třeba Mozilla Thunderbird.
 • Používejte aktualizovaný antivirový produkt. Pokud používáte zadarmo Microsoft Security Essentials, doporučuji ho odinstalovat a místo něho nainstalovat avast! Free Antivirus. Podpora MSE sice nekončí, nicméně avast! nabízí více vrstev ochrany. A v případě Windows XP je každá další vrstva k dobru. Jinak tady lze najít informace o tom, jak to jednotlivé antivirové společnosti vidí s podporou Windows XP do budoucna. Některé ještě ani datum ukončení podpory nestanovily, jiné ano. A není to tak hrozné, ještě v roce 2017 bude z čeho vybírat a zároveň se ještě dočkáme novějších verzí rozšířujících ochranu i v samotných Windows XP. Nepůjde tak jen o prosté vydávání virových aktualizací.
 • Pravidelně zálohujte důležitá osobní / firemní data! Třeba legendární aplikací Cobian Backup. Nicméně nestačí zálohovat jen „o složku vedle“ na shodný disk. Ideálně zálohovat na externí USB disk, zálohování naplánovat automaticky a občas se přesvědčit, že opravdu záloha probíhá nebo třeba, že kabel nepřekousl pes 🙂

Aby toho nebylo málo, 8. dubna 2014 končí i podpora Microsoft Office 2003.

 • Pokud by někdo potřeboval pomoci s přípravou Windows XP „na horší časy“, může využít i nové služby nešlape.cz.

20 komentářů » for Systém Windows XP bez podpory výrobce
 1. kyssling napsal:

  Zdravím s tou Javou nesouhlasím … Ta je třebas ve firemním prostředí nenahraditelná … Certifikáty Postsignum pro generaci vyžadují Javu, ČSOB Business banking vyžaduje Javu, samostatné Java aplikce potřebují také Javu (vyhledávání v registru dlužníků) atd.
  Pokud jde o Acrobat pro něj stále vychází aktualizace, Flash to samé.

 2. Radek Štolpa napsal:

  Nepoužívá náhodou Javu ještě GE Money?

 3. kyssling napsal:

  Navíc mě napadla třeba vzdálená správa switchů přes prohlížeč (třeba HP Procurve).

 4. igi napsal:

  Ahoj,

  proto jsem tam zmiňoval běžného uživatele. Toho asi HP Procurve trápit nebude 🙂

 5. Martinus napsal:

  Jen dodám, že Java je pro bankovnictví ČSOB potřeba jen v případě, že je použita autorizace čipovou kartou. Pro autorizaci přes SMS není třeba.

 6. unicorn64 napsal:

  Proti znamym hrozbam je ucinny antivir (napr. Avast free), proti neznamym hrozbam (XP bez update) odporucam doinstalovat:
  * proaktivny firewall, okrem standardnych funkcii zneviditelni pocitac v sieti a ohlasi kazde podozrive spravanie, napr. Privatefirewall (www.privacyware.com), dobre vysledky v testoch na http://www.matousec.com
  * EMET od Microsoftu, zabranuje vykonaniu roznych hackerskych technik
  * virtualnu klavesnicu s ochranou proti keyloggerom pri zadavani hesiel, napr. Oxynger KeyShield, vhodna je kombinacia so spravcom hesiel KeePass so zapnutym Autotype
  * a naopak :), odinstalovat vsetko co sa nepouziva, pouzivat len updatovane app
  Spominany softver je free, minimalne zatazuje system a je ucinny proti zero-day utokom.

  • soca napsal:

   Moc díky za tipy.

   • unicorn64 napsal:

    Este jeden tip. Aj na nezaplatanom (resp. zavirenom) PC sa da urobit 100% bezpecny banking. Trik spociva v tom, ze na cistom PC si napalim bootovatelny Linux Live CD (napr. Knoppix, kde okrem FF/GIMP su aj Rescue Tools), ktory cez boot spustim na nezaplatanom PC vtedy, ked potrebujem banking.
    Inymi slovami, cez virtualizaciu Linuxu stale existuje nejaka hypoteticka moznost infekcie, ale na napalene CD sa vir urcite neprenesie 🙂 Nevyhodou je, ze z casu na cas je dobre napalit novu verziu Live CD. V podstate je to jediny 100% sposob bankingu aj pre zaplatane PC.

 7. Ivo napsal:

  Mám dotaz . Jak jsou na tom Visty ? Ještě jsou podporovány ? Pár známých je má . Já mám W7.

 8. Urso napsal:

  Firma MRKVOSOFT si potřebuje opět namastit kapsu, tak chce donutit uživatele k masovým nákupům novějšího OS, samozřejmě od MS. Ale lze místo WINDOWS XP dát LINUX, pak je internetové bankovnictví OK. V podnikovém prostředí je ovšem problém, většina podnikových IS běží jako služba na serveru MS-WINDOWS.

  • Oldman napsal:

   Je to pouze v lidech a jejich schopnostech a toho Firma MRKVOSOFT jak píšete využívá. A proč ne ? Linux lze nasadit i v komerčním prostředí a na internetu naleznete různé projekty v zahraničí i u nás kde nasadili Linux a jedou na něm. Kámen úrazu jsou uživatelé, kteří neumějí pracovat v ničem jiném, než produktech výše uvedené firmy a nechtějí se učit nic nového. A jěště větší a nepřekonatelný kámen úrazu jsou pracovníci IT, kteří Linux neovládají a těch je moc a budou vám vysvětlovat proč to v Linuxu nepůjde. A sami nikdy linux ani neviděli. Jejich tajné heslo zní „co neumím to si koupím“ právě u výše uvedené firmy. Do budoucna se snad blýská na lepší časy. Mladí lidé se začínají seznamovat např. pomocí tabletů i s jinými systémy a zjištují, že to jde. Až vyhynou staří „IT dinosauři“ tak to půjde.

   • JaC napsal:

    Ach jo….
    Dneska si klávesnici může připojit každý…a to není dobře….
    Ti IT dinosauři už dávno svoji práci nedělají, ti se ukájeli Fortranem a děrnými štítky, Vy verbální šamane !
    IT dnes dělají „young guns“, kteří – buď nemohou měnit nic na firemní politice (OEM MS Windows na značkové technice) a nebo to v mnha případech prostě nejde…
    Respektive… pokud mi ukážete, jak zprovozníte kupř. Autodesk AutoCad 20xx LT + doplňky na stabilní disribuci Linuxu… pak se rád podívám.
    Takže ne, že by IT -mani neovládali linux (pokud k němu mají odpor, nejsou to IT -mani) ale prostě mnoho aplikací nebylo, a asi ani nebude „tučňák – ready“.

   • Standa napsal:

    To je ale blbost !
    Firmy mají spoustu různých softů od různých dodavatelů (ty pod Linuxem chodí pouze v emulaci a kdo miluje emulaci ?), podřizují se různým nadnárodním přáním atd. atd. Takovou ptákovinu jsem už dlouho nečet.

 9. kyssling napsal:

  Ne že bych to zkoušel ale zajímalo by mě jak si stojí el. bankovnictví pro LInux : Gemini, Multicash, aplikační klienti pro SQL server …

 10. Milano napsal:

  No mě by zase spíš zajímalo, jestli když nainstaluju někde ještě WinXP jestli bude fungovat aktivace woken.

 11. boban napsal:

  Řešením je taky používat více prohlížečů. Jeden na banku s pluginy a druhý bez. A případně doplnit např. noscript. Zajímavá je určitě read-only virtuálka.

 12. pentium napsal:

  Ale vzdyt aktualizace jsou dale pro Windows XP POS edici.. tak si ji jen prepnete v registru…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..