V chytrých telefonech fungují servisní kódy, které dokážou mimo jiné provést i tzv. hard reset telefonu. Česky řečeno, vrátí telefon do stavu, kdy jste ho prvně jako nový vybalili z krabice. Tedy bez nastavení, bez aplikací, bez kontaktů, bez fotek… Díky chybě lze tyto servisní kódy použít i vzdáleně na cizích telefonech a to bez vědomí jeho majitele!

Přehled servisních kódů lze najít například zde. V angličtině se jim říká USSD – Unstructured Supplementary Service Data. Použít je můžete tak, že uvedené kódy „nacvakáte“ jako telefonní čísla a normálně je vytočíte. Bohužel, díky chybě v  některých telefonech s operačním telefonem Google Android (původně se hovořilo pouze o chytrých telefonech Samsung, nicméně závada se projevuje i na dalších značkách) je možné tyto čísla / kódy vytočit i zcela bez vědomí uživatele! Stačí jen, aby chytrým telefonem navštívil speciálně navrženou webovou stránku (stačí vhodně využít tagu iframe a prefixu „tel:“). Zdrojem problémů tak může být i SMS zpráva s odkazem (URL adresou) na webovou stránku, či QR kód, tedy populární čárovký kód, který stačí vyfotit a přidružená aplikace se postará o otevření dané webové stránky.

Pokud Vám odkaz zobrazí něco takového, telefon není zcela imunní.

To, jestli je Váš telefon imunní, se můžete přesvědčit návštěvou tohoto odkazu pomocí chytrého telefonu. Pokud se Vám zobrazí okno s číselným IMEI kódem, pak je Váš telefon v ohrožení a bude vhodné telefon aktualizovat na novější verzi firmware, tedy software přímo v telefonu. Alternativním řešením je využít jinou, než výchozí aplikaci pro vytáčení telefonních čísel. Konkrétně s tímto incidentem je jich nově jak hub po dešti, například:

Telstop

Auto-Reset Blocker

ESET USSD Control

Více informací (v angličtině) lze najít například zde.


4 komentářů » for Vzdálené vymazání telefonu? Žádný problém!
 1. Vojta napsal:

  Slyšel jsem,že vymazat či změnit nastavení mobilu je možné i přes Bluetooth.

 2. Yusuf napsal:

  Na Googlu jsem našel několik prodejců Lenovo A789. Ani jeden z nich nenabedzed tento model s českfdm menu. Budu-li vyche1zet z Vašed uedvene9 ceny a počtů jako v čle1nku, cena startuje na lehce přes 4900 Kč z Čedny. Aktue1lned cena v Here-Shop je 6195 Kč s českfdm menu.

 3. petr špina napsal:

  mam takovy problemv vymazal jsem s telefonu zpravy a ted potrebuju ty zpravy najit protoze sou pro me strasne dulezitý

 4. Vojta napsal:

  zkus najít v nastavení telefonu zalohování a obnova souborů (liší se název podle typu telefonu)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..